خدمات چاپ تامپو

 آشنایی با چاپ تامپو یا پدپرینت  ( وشکو )

این شیوه چاپ درگروه چاپ های گود قرارمی گیرد ،این مسئله بخاطر استفاده از کلیشه گود در فرآینده چاپ است .

از ویژگیهای این شیوه امکان چاپ بر روی مواد مختلف و متنوع از نظر جنس و شکل هندسی آنها می باشد بطوریکه با این روش می توان بر روی سطوح صاف ، منحنی ، گرد ، محدب و حتی کره عمل چاپ را انجام داد.

واسط چاپ در تامپو لاستیکی از جنس سیلیکون است که به ان تامپو یا tampon می گویند. این شیوه چاپ بسیار شبیه به مهرهای لاستیکی است با این تفاوت که در مهر حروف برجسته است اما در چاپ تامپو لاستیک سیلیکونی برجستگی ندارد و نقش را به شیوه ای دیگر به سطح قابل چاپ منتقل می کند .

چاپ تامپو به دلیل آماده سازی نسبتاً ارزان و ماشین آلات نیمه اتوماتیک در تیراژهای کم برای بسیاری از کارهای چاپی مورد استفاده قرار می گیرد .

در این شیوه چاپ به دلیل فشاری که تامپون به سطح چاپ شونده وارد می کند پشت سطح چاپ شونده بایستی محکم باشد، مثلاً در چاپ روی لیوان های پلاستیکی ابتدا بایستی قالبی به اندازه لیوان تهیه کرد تا در هنگام چاپ درون لیوان قرار گیرد.

با توجه به شیوه چاپ و استفاده از لاستیک سیلیکونی ، در زمان طراحی باید به ابعاد و موضوع مورد نظر جهت چاپ دقت کرد . تامپون به راحتی بر روی سطوح مختلف می نشیند بنابراین در هنگام چاپ روی سطوح منحنی ، محدب ، کره و اشکالی از این قبیل بایستی دقت نمود و امکانات چاپخانه مورد نظر را س

چرا که ممکن است نقش در یک قسمت از کار بسیار پررنگ و له شود و در قسمت دیگر کمرنگ.

پس از طراحی ، لازم است که از طرح مورد نظر فیلم تفکیکی (برای کارهای CMYK) تهیه شود .

از فیلم های هر رنگ کلیشه فلزی یا فتو پلیمری تهیه می شود که البته نوع کلیشه فلزی به دلیل مقاومت بالاتر در طی مراحل چاپ تامپو ، استفاده ی بیشتری دارد. در صورت استفاده از کلیشه فتو پلیمری ، شبیه به کلیشه های فلکسو ، باستی دارای ضخامت کم و سفتی بسیار باشند.
اکنون از هر رنگ یک کلیشه تهیه شده است که ترامها در روی آن به شکل گود هستند. هر کلیشه را در محل از پیش تعیین شده در ماشین چاپ تامپو قرارمی دهند .

در کنار هر رنگ کلیشه ، مخزن رنگ به علاوه غلطک و تیغه های مربوطه قرار گرفته است .

همانگونه که در شکل می بینید ، غلطک رنگ ، از مخزن رنگ مربوطه به روی کلیشه کشیده می شود و دورن گودی های کلیشه که همان نقش های مورد نظر است پر از رنگ می شود. یک تیغه رنگهای اضافه را از روی کلیشه جمع می کند .
لاستیک سیلیکون  از بالا به روی کلیشه یا گراورور فرود آمده و نقش را به روی خود منتقل می کند ، سپس بطور اتوماتیک بالای سر موضوع قابل چاپ قرار گرفته و به آرامی برسطح مورد نظر فرود می آید .

بدین ترتیب نقش مورد نظر از روی گراور به موضوع ما منتقل می شود .

در مورد رنگهای دیگر نیز به همین ترتیب عمل شده و کار نهایی ما با طراحی چهار رنگ به چاپ خواهد رسید .