ماگ یا لیوان سرامیکی چیست؟

ماگ یا لیوان سرامیکی چیست؟
ماگ یا لیوان سرامیکی،  نوعی فنجان است که معمولا برای نوشیدن انواع نوشیدنی های گرم مانند قهوه، شکلات داغ، سوپ یا چای استفاده می شود. از آنجا که ابعاد آن  نسبتا بزرگ بوده و دارای حجم حدود ۳۵۰ سی سی می باشد که حتی حجم مایع آن از لیوان های استاندارد ۲۵۰ سی سی نیز بیشتر است، به آن لیوان سرامیکی گفته می شود. جنس این لیوان ها سفالی یا شیشه ای است و روی آن با روکش های مختلف از جنس سرامیک یا پی وی سی پوشیده شده است. ماگ ها دارای دسته های بزرگتری نسبت به دسته های لیوا ن های معمولی هستند و مصرف کننده راحت تر می تواند استفاده کند. در حال حاضر لیوان وماگ سرامیکی بیگ ماگ big mug مورد توجه بسیاری از علاقمندان ماگ می باشد.

انواع ظروف مخصوص نوشیدنی های گرم چه هستند؟
فنجان که در انواع جنس های چینی، سرامیکی و شیشه ای وجود دارد. فنجان‌ها معمولاً بین ۶۰ تا ۹۰ میلی لیتر گنجایش دارند  و بعضی از فنجان های شیر خوری حجم مایع داخل آن ۱۵۰ سی سی می باشد. قهوه های تلخ قابل نوشیدن در حجم زیاد نیستند و برای نوشیدن آنها از فنجان استفاده می شود.
هم چنین فنجان ها مناسب برای کسانی است که به مقدار کم و به تعداد دفعات زیاد در روز بخواهند قهوه میل کنند. فنجان هم چنین مناسب برای پذیرایی های سازمان ها و مهمانی های خانوادگی می باشد.
لیوان های شیشه ای بسته به استانداردهای کشورهای مختلف حجمی از حدود ۲۳۰ تا ۲۵۰ سی سی دارند که برای نوشیدنی های مختلف گرم یا سرد کاربرد دارد و در ایران که در نوبت های مختلف روز چای می نوشند از لیوان های با حجم کمتر و حدود نصف لیوان استاندارد استفاده می کنند.
ماگ یا لیوان سرامیکی با حجم حدود ۳۵۰ سی سی درمیان نسل حاضر، طرفداران بیشتری دارد. یکی از دلایل آن طولانی بودن ساعت کار و انجام کار پشت میزهای کار و در حال نشسته است.
کاربرد ماگ یا لیوان سرامیکی در کجاست؟
ماگ یا لیوان سرامیکی را مصرف کننده برای نوشیدنی های گرم مثل نسکافه، قهوه، چای، شیرکاکائو و انواع نوشیدنی گرم مطلوب خود استفاده می کند. به دلیل حجم زیاد مایعات در میان کارمندان، دانشجویان و کسانی که مجبور به نشستن پشت میز در ساعات طولانی دارند، طرفداران زیادی دارد.
لیوان های سرامیکی با طرح ها و رنگ های متفاوت و زیبا، به عنوان لوازم تزیینی روی میز کار و یا دکورهای دیواری نیز کاربرد دارد. باتوجه به انواع مختلف ماگ ها، هر مصرف کننده می تواند در محیط های کاری شلوغ، ماگ یا لیوان سرامیکی خود را کاملا شخصی سازی کرده و برای صرف نوشیدنی گرم و مطبوع خود از آن استفاده نماید.
تاریخچه استفاده از ماگ یا لیوان سرامیکی چیست؟
جالب است بدانید که درزمان های دور نیز از ماگ استفاده می شده است. در عصر باستان ماگ ها از جنس های مواد قابل دسترس آن زمان مثل چوب ، استخوان و گل ساخته میشدند و مورد استفاده قرار میگرفتند. در اولین کافی شاپ که توسط کیوا هان،  در سال ۱۴۷۵ در قسطنطنیه افتتاح شد، از ماگ های چوبی استفاده کرد. در حدود سال ۶۰۰ میلادی، چینی ها  ماده پرسلین را کشف کردند و در ساخت انواع ظروف از جنس چینی استفاده کردند و از آن  پس چینی و سرامیک به عنوان یکی از مواد مورد نظر برای لیوان، استفاده شده است. در عصر قدیم، استفاده از ماگ یا لیوان سرامیکی به گستردگی امروز نبوده و برای موارد خاص مثل قهوه خانه ها یا جشن ها استفاده میشده است. ولی بر خلاف گذشته امروزه مورد توجه روزافزونی قرار گرفته اند.
جنس های مختلف ماگ یا لیوان سرامیکی چه هستند؟
ماگ چوبی:
ماگ های چوبی تقریبا از اولین نوع ماگ هایی بوده که از گذشته های دور و در اغلب نقاط جهان مورد استفاده قرار میگرفتند زیرا به راحتی قابل ساختن با دست بودند و بنابراین بیشتر مردم می توانستند از آنها استفاده کنند. این ماگ ها به خصوص در کشورهایی که دارای درختانی با جنس های مرغوب بودند مورد استفاده بیشتری بود. به دلیل آنکه چوب ماندگاری خیلی زیاد ندارد از دوران گذشته از ماگ های جنس چوبی اثری برجای نمانده است. امروزه فرایند تولید ماگ های چوبی کاملا متفاوت شده است و در کارخانه ها قابل ساخت می باشد. چوب درخت عناب در حال حاضر بهترین نوع چوب جهت ساخت ماگ های چوبی می باشد.

بیگ ماگ big mug

بیگ ماگ big mug

 

ماگ سفالی:
در گذشته ماگ های سفالی، کاملا دست ساز بوده و توسط خمیرخاک رس ساخته میشد ولی بعدها با پیشرفت صنعت از چرخ های سفالگری در ساخت آنها استفاده گردید. تاریخ ساخت اولین ماگ های سفالی به مانند ماگ های چوبی مشخص نیست ولی از آثار بدست آمده، باستان شناسان احتمال میدهند حدود ۶۵۰۰ سال قبل از میلاد استفاده از چنین ماگ هایی در تمدن های مختلف تا حدود زیادی مرسوم بوده است. ابتدا بدنه ماگ را با طرح مورد نظر می ساختند و سپس دسته ها را ساخته و به یکدیگر متصل می کردند. این روش هنوز درکارگاه های هنری دست ساز بکار می رود. یک نمونه از قدیمی ترین ماگ سفالی پیدا شده از گذشته مربوط به حدود ۵ هزار سال قبل از میلاد بوده که در یونان پیدا شده است. امروزه ساخت انواع ماگ یا لیوان سرامیکی مرهون استفاده از تجربه گذشتگان در ساخت ماگ های سفالی می باشد.

از سفالگری در ایران باستان اطلاعات زیادی در دست نیست. ولی طبق کاوشهای اخیر مرکز تحقیقات باستان‌شناسی ایران، یکی از مهم‌ترین نوآوری‌ها در فناوری سفالگری و سرامیک که شامل ظروف سفالی لعاب دار و ماگ یا لیوان سرامیکی می‌باشد، در دوران مادها و هخامنشیان در بین سال های  ۷۲۸ تا ۳۳۰ سال پیش از میلاد استفاده شده اند.

ماگ فلزی:
تاریخ ساخت این نوع از لیوان های فلزی،  نیز به چندهزار سال قبل از میلاد مسیح می رسد. در زمان های گذشته لبه بسیار ضخیم این لیوان ها باعث می شد که برای نوشیدن مناسب نباشند. بعد از انقلاب صنعتی و پیشرفت صنعت ساخت لوازمات فلزی،  ماگ های فلزی نیز به روش صنعتی ساخته شدند. لیوان های فلزی صنعتی ساخته ظاهری ساده و لبه های نازک داشتند. اما به دلیل انتقال گرما توسط این لیوان های فلزی ،که نوشیدن مایعات داغ را سخت و حتی غیر ممکن میکرد، تولید این نوع ماگ ها بسیار کم بوده و در میان مصرف کنندگان طرفدار زیادی نداشت. اولین ماگ فلزی به دست آمده مربوط به ۲۵۰۰ سال پیش در چین می باشد.

بیگ ماگ big mug

بیگ ماگ big mug

 

ماگ یا لیوان سرامیکی:
حدود ۶۰۰ سال قبل از میلاد، چینی ها توانستند مواد پرسلن (جنس تشکیل دهنده ظروف چینی) را اختراع کنند. با اختراع این مواد کم کم ماگ های سرامیکی جای خود را بین مردم باز کردند. این جنس باعث میشد که نوشیدن نوشیدنی های گرم و سرد در آن ها راحت باشد. علاوه بر ماگ ها این جنس برای ساخت ظروف بسیاری دیگری نیز بکار گرفته شده و هر روز بر فراگیری این جنس بین مردم افزوده شده است. ماگ های سرامیکی نیز به دلیل طرح های زیبایی که روی آنها استفاده میشد ، کم کم جای بسیاری از ظروف را برای نوشیدن انواع مایعات گرفته اند.

ماگ های مسافرتی
ماگ های مسافرتی (که در دهه ۱۹۸۰ معرفی شده اند) دارای بدنه عایق حرارتی هستند که برای حمل مایعات گرم یا سرد استفاده می شوند. لیوان مسافرتی همانند فلاسک های حمل مایعات، معمولا توسط در پوش محکمی به خوبی محافظت شده و از امکان ریختن یا نشتی آن کاملا جلوگیری شده است. محتویات آن در طول حمل و نقل می تواند بدون ریخته شدن مصرف شود.
ماگ های تزیینی
از ماگ ها، اغلب به عنوان یک شیء در زمینه های هنری یا تبلیغاتی نیزاستفاده می شود؛ از برخی از انواع ماگ یا لیوان سرامیکی به جای لیوان نوشیدنی،  به عنوان شیء تزیینی در دکوراسیون ، استفاده می شوند. این ماگ ها در اشکال مختلف و با طرح ها و رنگ های متنوع ساخته می شوند. چاپ انواع طرح ها و نوشته ها، جذابیت خاصی را برای آنها فراهم می آورد.

صنعت چاپ چه کمکی در افزایش استفاده از ماگ یا لیوان سرامیکی داشته است؟
با پیدایش دستگاه های چاپ روی ظروف ، ماگ ها نیز مورد توجه قرار گرفتند و برای جذب مصرف کنندگان از طرح ها، تصاویر و نوشته های مختلف روی آنها استفاده شد.
همزمان با پیشرفت و گسترش تکنولوژی صنعت چاپ، گوناگونی طرح های زیبا روی ماگ ها و لیوان های سرامیکی نیز پیشرفت های قابل توجهی را پیدا کرد. امروزه چاپ بر روی لیوان ها از محبوب ترین تکنیک ها در تنوع بخشی به دکوراسیون است. درحال حاضر نیز بسیاری از سازمان ها ، ادارات و شرکت ها ، برای برند سازی و تبلیغات خود به طور گسترده ای از انواع ماگ ها به عنوان هدایای تبلیغاتی کسب و کار خود استفاده میکنند.

روش چاپ بر روی ماگ یا لیوان سرامیکی چگونه است؟
چاپ بر روی ماگ ها، معمولا به صورت زیر انجام می شود: ابتدا پودر سرامیک با رنگ های رنگ انتخاب شده و پلاستیسایزر مخلوط می شود.بعد آن را روی یک کاغذ که با ژلاتین پوشش داده شده، چاپ می کنند. سپس با استفاده از یک روش چاپ سنتی روی صفحه، مخلوط را از طریق یک مش بافته بافته شده که یک ماسک از شکل مورد نظرمی باشد و بر روی یک قاب قرار گرفته است را روی سطح ماگ منتقل می کنند. به این ترتیب یک پوشش کاملا یکنواخت و نازک روی ماگ بوجود می آید. یکی دیگر از گزینه های پیچیده تر این است که کاغذ را با یک امولسیون عکاسی پوشانده و سپس تصویر را با نور ماورای بنفش بر روی سطح ماگ چاپ می کنند. بدیهی است با توسعه فناوری های کامپیوتری و صنعت چاپ، امکان چاپ طرح ها و تصاویر منحصر به فردی نیز مهیا شده است.
تولیدات شرکت بیگ ماگ چیست؟
شرکت بیگ ماگ یکی از شرکت های بزرگ تولید انواع ماگ ها می باشد . این شرکت با شعار تبلیغاتی “لیوان های بزرگ برای افراد تشنه” یا  “Big Mugs for Thirsty People” توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. شرکت bigmug با استفاده از طرح های کلاسیک و فانتزی، نقوش و طرح های جذاب و نوشته های جالب روی  ماگ یا لیوان سرامیکی توانسته طرفداران زیادی در میان مصرف کنندگان ماگ پیدا کند. شرکت بیگ ماگ با بهره وری از فناوری های مدرن کامپیوتر و صنعت چاپ یکی از برندهای منحصر به فرد تولید ماگ در جهان است.

بیگ ماگ big mug

بیگ ماگ big mug

بیگ ماگ، bigmug ، big mug،  هدایای تبلیغاتی، ماگ چوبی، ماگ سفالی، ماگ فلزی، ماگ های مسافرتی، ماگ های تزیینی، ماگ سرامیکی

منبع مقاله:www.veshko.com